UHERČICE
Ode úterý mohou návštěvníci opět zavítat na půvabný zámek do Uherčic. Štáb České televize ukončil o víkendu natáčení vánoční televizní pohádky Věneček pod režií Jiřího Stracha a dvě prohlídkové trasy jsou opět připraveny poskytnout neopakovatelný zážitek.
Drobná omezení pro návštěvníky znamenaly už samotné přípravy na začátku července, kdy filmový štáb stavěl náročné dekorace nejen v exteriérech zámku, ale i na prohlídkových trasách. Samotné natáčení probíhalo od 17.7. do 9.8.2015. Dá se říct, že zámecké interiéry se jako mávnutím kouzelného proutku krásně zabydlely a zútulnily. Aby taky ne, když tu měla bydlet princezna, král a možná i čaroděj, kdoví. Česká televize nechce diváky připravit o překvapení, proto si na pohádku musíme počkat do letošních Vánoc.
Ale určitě v zámeckých komnatách zbylo něco pohádkové atmosféry a návštěvníci, kteří ještě do konce sezóny na Uherčice zavítají, si při vánoční pohádce jistě připomenou příjemné chvíle strávené za branou zámku a v jeho zahradách.
Na zámku v Uherčicích můžete navštívit dvě prohlídkové trasy a otevřeno je v srpnu denně mimo pondělí od 9.30 do 17.00, poslední prohlídka interiérů začíná v 16.15. Mimo otevírací dobu jsou prohlídky možné po předchozí dohodě se správou zámku pro skupiny o minimálním počtu 10 osob. A za pozornost stojí i okrasná zahrada a rozsáhlý anglický park s několika romantickými stavbičkami, lákajícími k procházkám. A od června letošního roku je návštěvníkům k dispozici moderní zázemí, které bylo zbudováno v jižním traktu u vstupní brány v prostorách jedné z bývalých knížecích koníren. Část nově přístupných prostor je věnována i prodeji suvenýrů, odborných i populárně-naučných tiskovin a publikací, prodeji drobného občerstvení a nechybí ani sociální zařízení.
Státní zámek Uherčice
Rozlehlé venkovské renesanční sídlo zahrnující obytné, reprezentační i hospodářské prostory včetně zahrad a parků vzniklo na konci 16. století na místě pozdně gotické tvrze. Uherčice byly se svým zámkem první osadou za hranicí či poslední před hranicí a vítaným místem zastávek na cestě mezi Vídní a Prahou. V dobách společenského vzestupu zdejší šlechty byly předurčeny k funkci malebného sídla bohatě navštěvovaného vídeňskou aristokracií i umělci. Největší stavební rozmach spadá do poslední čtvrtiny 16. století, kdy se zámek rozrostl prakticky do dnešní podoby. Pozdější barokní a klasicistní úpravy se nijak zásadně nedotkly renesanční architektonické podstaty, avšak zejména v období baroka byly interiéry významně zhodnoceny mimořádně kvalitní štukovou výzdobou.